»Od vlade je odvisno, ali bodo imeli Ljubljančani težave s traktorji in s protestom v torek.«
»Moram priznati, da so bila pričakovanja večja, vendar je treba, kot vsakič, zadevo prespati.«
»Slovenski kmetje smo imeli proteste lani aprila. Prvi v Evropi smo opozorili na podobne težave, na katere se opozarja zdaj.«
»Mislim, da moramo kot družba in kot sistem narediti vse, da ohranimo slovensko kmetijstvo, da ga ne prepustimo samega sebi.«
»Stanje je grozljivo. Takšna situacija, ki se je tako navezala iz lanskih suš v letošnja neurja in poplave, bo pomenila velik prelomen trenutek za slovensko kmetijstvo.«
»S podnebnimi spremembami se bomo morali vsi skupaj spoprijeti.«
»Nesprejemljivo je, da bo nekdo s 40-urnim tečajem nad pooblaščenimi osebami, ki se bodo morale celo zagovarjati pred njim. Predlagana novela uzakonja ovaduštvo.«
»V vodi ni nobenih ostankov fitofarmacevtskih sredstev, težave so z drugimi, nekmetijskimi ostanki.«
»Stanje voda na podlagi vseh monitoringov v državi v zadnjih tridesetih letih neverjetno izboljšalo.«
»Za nami je leto, za katero si kmetje želimo, da se ne bi nikoli več ponovilo.«
»Poleg skokov cen vhodnih surovin se napovedujejo omejitve uporabe fitofarmacevtskih sredstev, tako da nam dela ne bo zmanjkalo.«
»Prehrana in zdravje državljanov sta tako pomembna, da bi to morala biti medresorska skupina priznanih različnih strokovnjakov. Dobiti smernice, ki jih bo oblikovala tako enostransko oblikovana skupina, pa je škodljivo, ne le za slovensko živinorejo, temveč tudi za prebivalce.«
»Po navadi je to vedno nekje sredi drugega leta po naravni nesreči. Mi seveda pričakujemo in želimo, da bi bilo prej, predvsem pa si želimo in pričakujemo, da bi bil odstotek pomoči kmetom višji, kot je bil v preteklih letih.«
»Že zdaj lahko rečem, da je hujše, kot je bilo leta 2017, ko je bila škoda ocenjena na 65 milijonov evrov. Kmetje so takrat prejeli dobrih deset odstotkov, saj je država namenila slabih sedem milijonov za odpravo škode.«
»Kje se bo krma dobila, je zelo težko napovedati, ker je pravzaprav ni oziroma je izredno draga. Cena žit na svetovnih trgih se je dvignila, pri koruzi na primer z 250 evrov na tono na 400 evrov na tono. Če bodo visoke cene žit vztrajale, kmetje preprosto ne bodo imeli denarja, da bi dokupili krmo za osnovno čredo, kajti odkupne cene pri kmetu ne bodo prenesle tega stroška.«
»Z interventnim zakonom pa se, ko bo višina škode znana, določi prag, kdo je upravičen, kdo ni upravičen. Čeprav suša še traja si želimo, da se postopek ocenjevanja začne čim prej.«
»Ne vem, zakaj imamo Petrol sploh v Sloveniji. V 21. stoletju ne moreš natočiti goriva v kmetijski stroj, da bi lahko pospravil krmo.«
»Nafta, energija, naftni derivati poganjajo celotno gospodarstvo. Od nove vlade pričakujemo, da bo znova uvedla regulacijo cen pogonskih goriv.«
»Razmerja cen se morajo urediti, drugače bomo imeli veliko manj posejanih njiv, saj se kmetovanje ne bo izplačalo. Kmetje, ki smo najšibkejši v tej verigi, zato pričakujemo pomoč vlade. Razmerja se morajo urediti.«
»Zdajšnje odkupne cene ne omogočajo niti preživetja, kaj šele nujno potrebnih vlaganj v razvoj podeželja.«
»Kmetje si leta, ki se izteka, ne bi nikoli več želeli, da se ponovi.«
»Stroški na področju kmetijstva, tako repromaterial kot vhodni stroški, se dražijo, odkupne cene pa temu ne sledijo.«
»Nimamo vzpostavljenih pravičnih razmerij v verigi. Vsak, ki je močnejši, stiska šibkejšega za vrat.«
»Predsedniku vlade smo poslali zahtevo, a se še ni odzval, prepričan pa sem, da se bo v kratkem. Danes smo sprejeli sklep, da bomo, če bomo naleteli na gluha ušesa, organizirali vsesplošni protest kmetov.«
»Prej ko se bo vlada zavedala, da brez kmetijstva tudi hrane ne bo, lažje nam bo izpeljati spremembe in nujne prilagoditve.«
»Dejstvo je, da so posamezne panoge kmetijstva, kot so vinogradništvo in vinarstvo ter turistična dejavnost na kmetijah, trenutno v izjemno težkem položaju.«